Ahlenius holger (11 Ergebnisse)

Verlag: Svenska Bokhandlareföreningens, Stockholm 1943
- Softcover
Anbieter: Oak Knoll Books, ABAA, ILAB, NEW CASTLE, DE, USAOak Knoll Books, ABAA, ILAB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 13,35
EUR 7,34 VersandVersand innerhalb von USAAnzahl: 1 verfügbar
stiff paper wrappers. 12mo. stiff paper wrappers. 265, (5) pages. Text in Swedish. Foreword by the authors. Includes essays by each author on book art and illustration. Published to commemorate the 50th anniversary of the Swedish Bookseller's Association. 60 black and white numbered illustrations. Wrappers rubbed around edges, l…ower corner bumped.
Verlag: Bonn 1945
- Hardcover
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schwedenantikvariat sacher
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 9,42
EUR 14,50 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
inb. Zustand: Very Good. halvfranskt band med guldsnitt.
Verlag: Bonn 1945
- Hardcover
Anbieter: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Schwedenantikvariat sacher
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 4 SternenZustand: Gebraucht - Gut
EUR 14,13
EUR 14,50 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
inb. Zustand: Very Good. halvfranskt band.
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SchwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 14,13
EUR 13,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Stockholm, 1954. 25x16,5 cm. 493-500 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation: "Professor Gudmund Björk med vänlig hälsning från / vännen förf." Mottagare var språkforskaren och professorn i grekiska vid Uppsala universitet Gudmund Björck (1905-1955).
Verlag: Forum 1957. 1957 1957
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SchwedenRönnells Antikvariat AB
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 10,83
EUR 26,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
582 s. Häftad. Slitna omslag och lässtreckig rygg.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 10,36
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, tryckta omslag, gott skick. Exemplar överlämnat till Dir. Hj. Wenner[? oläsl.] från Envalls Bokhandel. Stockholm, Alb. Bonniers boktryckeri, 1943. 8:o. 272 s. (inkl. 2 tomma blad) + 30 planscher tryckta på båda sidor. Med Georg Svenssons översikt "Svensk bokkonst 1893-1943" på s. 13-106 och Ahlenius' "Svensk dikt och deb…att 1893-1943. En bokkavalkad" på s. 109-265.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 10,36
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, tryckta omslag, en del svaga förstrykningar och noteringar i blyerts av Per-Erik Lindahl. Stockholm, Alb. Bonniers boktryckeri, 1943. 8:o. 272 s. (inkl. 3 tomma blad) + 30 planscher tryckta på båda sidor. Med Georg Svenssons översikt "Svensk bokkonst 1893-1943" på s. 13-106 och Ahlenius' "Svensk dikt och debatt 1893-1943…. En bokkavalkad" på s. 109-265.

Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SchwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 11,30
EUR 20,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Häftad, tr. omslag. Gott skick. Ingår på sid. 73-85 i Personhistorisk tidskrift 31 (1930), häfte1-2. Stockholm 1930. 8:o. 138 sid. Häftet innehåller även ytterligare uppsatser, om bl. a. medeltidsätten Bralstorp, Petrus Petrosa, och prins Louis Napoléon.

- Hardcover
Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SchwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 28,26
EUR 13,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Stockholm; Alb. Bonniers boktryckeri, 1943. 19,5x12,5 cm. 264, (5, 1 blank) s. + 30 planschblad. Osignerat svart mönstrat pappband med ryggetikett i brunt skinn, stänkmålade snitt. Främre omslag samt ryggremsan medbundna. Ryggetiketten något nött. Fint ex. Innehåller "Svensk bokkonst 1893-1943" av Svensson, samt "Svensk dikt och… debatt 1893-1943. En bokkavalkad" av Ahlenius. Exemplaret har enligt ett extra tryckt blad överlämnats till Sven Marius Jörgensen från Hans E. Tufvesson på Mölndals Bokhandel.

Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SchwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 18,84
EUR 13,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Stockholm; Bonniers, 1950. 19,5x13 cm. 333, (3) s. Osignerat rött halvklotband med förgylld ryggtitel och marmorerade pärmpapper. Omslaget medbundet. Exlibris för Anders Berglund. Fint ex. Innehåller bl. A. "Idealet Krilon", "Torgny Segerstedt", "Otidsenlig och aktuell" (Hjalmar Söderberg), "Äktenskapsskolan" (Molière) och "Om C…olette".

Anbieter: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SchwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Verkäufer/-in kontaktierenVerkäufer/-in mit 5 SternenZustand: Gebraucht
EUR 47,10
EUR 13,00 VersandVersand von Schweden nach USAAnzahl: 1 verfügbar
Stockholm; Bonniers, 1953. 19,5x13,5 cm. 157, (2, 1 blank) s. Trevligt klotband i grått och rött, signerat av William Barkell på Bonniers Bokbinderi, med författar- och titeletikett i rött resp. grönt skinn. Omslaget medbundet. Obetydligt tilltryckta ryggändar. Mycket fint ex. Boken utgavs strax efter författarens död och innehå…ller kortare texter av självbiografisk karaktär som tidigare publicerats i tidningar och tidskrifter, t. ex. "Vida världen och Snörmakare Lekholm", "Främling i fädernestad", "Tjugufem år i Dagens Nyheter" och "Några ord om fosterlandskärlek och internationalism". Med ett förord av Ahlenius.