Anders schonberg (33 Ergebnisse)

Autor

Optimieren Sie Ihre Suche

  • Bücher (33)

bis

Benutzerdefinierte Preisspanne (EUR)

bis

  • Verlag: Zetterberg, Stockholm 1791

    Anbieter: Schoen Books, South Deerfield, USASchoen Books

    Verkäufer/-in mit 2 Sternen
    Verkäufer/-in kontaktieren

    Zustand: Gebraucht - Befriedigend

    EUR 26,82

    EUR 7,16 Versand 
    Versand innerhalb von USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Good +. Location:1612 82 pp. 1612.

  • Sprache: Schwedisch

    Verlag: Kongl. Tryckeriet (printer), Stockholm 1777

    • Hardcover

    Anbieter: Gurra's Books, Hemse, SchwedenGurra's Books

    Verkäufer/-in mit 5 Sternen
    Verkäufer/-in kontaktieren

    Zustand: Gebraucht - Ausreichend

    EUR 34,00

    EUR 12,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Hardcover. Zustand: Fair. Cover worn, esp edges, w very bumped corners. Sticker and owner's names on fpd. Underlining in tp. Pages slightly foxed and creased but reasonably clean. Quite a few underlinings. (iv) + 241 + ((i) pp. 8vo. 246 pp. Swedish.

  • Sprache: Schwedisch

    Verlag: British Library, Historical Print Editions 2012

    1249021499 / 9781249021490

    • Softcover

    Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes KönigreichRia Christie Collections

    Verkäufer/-in mit 5 Sternen
    Verkäufer/-in kontaktieren

    Zustand: Neu

    EUR 37,64

    EUR 13,86 Versand 
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: Mehr als 20 verfügbar

    Zustand: New. In.

  • Zustand: Gebraucht

    EUR 27,38

    EUR 26,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    36 s. Häftad, tagen ur band.

  • Zustand: Gebraucht

    EUR 28,32

    EUR 13,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Stockholm; tryckt hos Direct. Lars Salvius, 1772. 8:o [19x12 cm]. 40 s. Monerad titelbladsvinjett. Senare enkelt klotband med förgylld titel på främre pärm. Exlibris för Albin P. Hjörlitz. Svaga fläckar på s. 4-6. Fint exemplar.

  • Verlag: Stockholm, Lars Salvius 1772 1772 1772

    Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SchwedenRönnells Antikvariat AB

    Verkäufer/-in mit 5 Sternen
    Verkäufer/-in kontaktieren

    Zustand: Gebraucht

    EUR 32,57

    EUR 26,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    44 s. Oskuren, utan omslag. Ägarstämpel på titelsidan.

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 28,32

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, hos Joh. Georg Lange, 1779. 8:o. 36 s. Titelbladet med inklistrad grav. vinjett. Liten reva i nedre hörnet. Tagen ur band, röda snitt. Henning Adolph Gyllenborg (1713-1775), hattpolitiker och riksråd. Han tycks ha saknat politisk originalitet, men ha varit en tämligen framgångsrik kappvändare. Inva

  • Zustand: Gebraucht

    EUR 22,85

    EUR 30,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Första delen (Ny upplaga). Utgifna av Adolf Iwar Arvidsson. Stockholm, Norstedts, 1849. xl,337,(1) s. Trådhäftad oskuren i tryckt gult originalomslag. Några blad med liten skada i yttersta marginalen. Omslaget med fläck vid nedre hörn på framsidan. 22 x 13,5 cm.*Ytterligare två delar utkom.[#\138998].

  • Zustand: Gebraucht

    EUR 54,29

    EUR 26,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    94, (2) (blank) s. Häftat och oskuret exemplar utan omslag.

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 33,05

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1771. 8:o. (4),+ 62 s.+ (blankt blad).Titelbladet med grav. vinjett. Tagen ur band, sprängda snitt. Liten röd fläck på sista sidan. Lindroth I:1. Äreminnet tillkom sedan ?en man, som ej ville blifva nämnd? (Carl Fredrik Scheffer har det visat sig) donerat en guldmedalj om 50 dukat

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 33,05

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, hos P. A. Norstedt & Söner, 1829. 8:o. (2),+ 76 s. Häftad och oskuren, med pappersryggremsa. Första upplagan trycktes 1791 hos Anders Zetterberg. Carl Fredric Scheffer (1715-1786), diplomat, riksråd. Engagerad i ekonomiska frågor intog han fysiokratismens ståndpunkter gentemot den förhärskande merk

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 37,77

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1771. 8:o. (4),+ 62 s.+ (blankt blad). Titelbladet med grav. vinjett. Tagen ur band, röda snitt. Lindroth I:1. Äreminnet tillkom sedan ?en man, som ej ville blifva nämnd? (Carl Fredrik Scheffer har det visat sig) donerat en guldmedalj om 50 dukaters vikt som belöning till det bäst

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 37,77

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1772. 8:o. 40 s. Titelbladet med inklistrad grav. vinjett. Små fläckar överst vid hörnet de sista fyra sidorna. Tagen ur band. Oskuren. Carl Fredric Piper (1700-1770), president i kammarkollegium. Invald i KVA 1746. Anders Schönberg (1737-1811), rikshistoriograf 1761 och riksheral

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 42,49

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, hos Joh. Pehr Lindh, 1796. 8:o. (2),+ 93 s. Titelbladet med grav. vinjett. Oskuren i något nött samtida gråpappersomslag, med svartstämpel (?), ?34? framtill. Carl Gustaf Conrad Erik Lewnhaupts rödstämpel och annans svartstämpel. Den flitige Schönbergs sista åminnelsetal i KVA. Carl Sparre (1723-17

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 42,49

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, Lars Salvius, 1774. 8:o. 43 s. Tagen ur band, med vit ryggremsa. Titelbladet med inklistrad grav. vinjett. Endast någon enstaka småfläck. Jacob von Eggers (1704-1773), överste i sachsisk tjänst. Från tid till annan hade han höga befattningar inom den svenska fortifikationen och hyste stort vetenska

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 169,95

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, Kongl. tryckeriet, 1777-78. 8:o. (6),+ 241,+ (1); 302 s. Genomgående med fläckar och lagerfläckar. Bläckfläck på sid. 170 i andra delen. Häftade i samtida gröna pappband, ryggarna något blekta med handskrivna titeletiketter, liten skada på ryggen till del 3. Två volymer. Äldre namnteckning i bläck

  • Zustand: Gebraucht

    EUR 66,09

    EUR 22,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Johan Georg Lange, Stockholm 1776. 39 sidor. Häftad. Gott skick.

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 70,81

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1764. 8:o. 94,+ (2, blanka) s. Genomgående smal fuktrand i övre hörnet. Senare pappersomslag med handskriven titeletikett. Anders Schönberg (1737-1811) började en ämbetsmannabana, som avbröts till lika delar p. g. a. ohälsa som av intressen för andra sysslor. Utnämnd till rikshist

  • Zustand: Neu

    EUR 28,60

     Versand nach gratis 
    Versand von Indien nach USA

    Anzahl: 18 verfügbar

    In den Warenkorb

    LeatherBound. Zustand: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1851 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands.

  • Zustand: Neu

    EUR 28,60

     Versand nach gratis 
    Versand von Indien nach USA

    Anzahl: 18 verfügbar

    In den Warenkorb

    LeatherBound. Zustand: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1850 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands.

  • Zustand: Neu

    EUR 28,60

     Versand nach gratis 
    Versand von Indien nach USA

    Anzahl: 18 verfügbar

    In den Warenkorb

    LeatherBound. Zustand: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1850 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands.

  • Zustand: Neu

    EUR 28,60

     Versand nach gratis 
    Versand von Indien nach USA

    Anzahl: 18 verfügbar

    In den Warenkorb

    LeatherBound. Zustand: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1849 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands.

  • Zustand: Neu

    EUR 28,60

     Versand nach gratis 
    Versand von Indien nach USA

    Anzahl: 18 verfügbar

    In den Warenkorb

    LeatherBound. Zustand: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1849 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands.

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 103,86

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, P. A. Norstedt & söner, 1849-51. 8:o. XL,+ 337,+ (1); (2),+ 419,+ (1); (2),+ 362 s. Lagerfläckig och enstaka fläckar. Blyertsanteckningar och markeringar, i tredje delen även med rödkrita samt med ilagda anteckningslappar. Något nötta samtida svarta hfrbd, guldornerade ryggar med upphöjda bind, grö

  • Zustand: Neu

    EUR 28,60

     Versand nach gratis 
    Versand von Indien nach USA

    Anzahl: 18 verfügbar

    In den Warenkorb

    Leatherbound. Zustand: NEW. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. Leatherbound edition. Condition: New. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. Pages: 380. A perfect gift f

  • Zustand: Neu

    EUR 28,60

     Versand nach gratis 
    Versand von Indien nach USA

    Anzahl: 18 verfügbar

    In den Warenkorb

    Leatherbound. Zustand: NEW. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. Leatherbound edition. Condition: New. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. Pages: 438. A perfect gift f

  • Zustand: Neu

    EUR 28,60

     Versand nach gratis 
    Versand von Indien nach USA

    Anzahl: 18 verfügbar

    In den Warenkorb

    Leatherbound. Zustand: NEW. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. Leatherbound edition. Condition: New. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. Pages: 392. A perfect gift f

  • Zustand: Gebraucht - Gut

    EUR 113,30

    EUR 25,00 Versand 
    Versand von Schweden nach USA

    Anzahl: 1 verfügbar

    In den Warenkorb

    Zustand: Very Good. Stockholm, P. A. Norstedt & söner, 1849-51. 8:o. XL,+ 337,+ (1); (2),+ 419,+ (1); (2),+ 362 s. Något nötta samtida hfrbd, guldornerade ryggar, blindpressade klotpärmar och varckert marmorerade snitt. Tre volymer. Med G. Wennbergs exlibris och med äldre namnteckning. Setterwall 466. Andra, men första kompletta

  • Sprache: Schwedisch

    Verlag: British Library, Historical Print Editions 2012

    1249021499 / 9781249021490

    • Softcover
    • Print-on-Demand

    Anbieter: PBShop.store US, Wood Dale, USAPBShop.store US

    Verkäufer/-in mit 5 Sternen
    Verkäufer/-in kontaktieren

    Zustand: Neu

    EUR 46,88

     Versand nach gratis 
    Versand innerhalb von USA

    Anzahl: Mehr als 20 verfügbar

    PAP. Zustand: New. New Book. Shipped from UK. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000.

  • Sprache: Schwedisch

    Verlag: British Library, Historical Print Editions 2012

    1249021499 / 9781249021490

    • Softcover
    • Print-on-Demand

    Anbieter: PBShop.store UK, Fairford, Vereinigtes KönigreichPBShop.store UK

    Verkäufer/-in mit 5 Sternen
    Verkäufer/-in kontaktieren

    Zustand: Neu

    EUR 37,86

    EUR 9,83 Versand 
    Versand von Vereinigtes Königreich nach USA

    Anzahl: Mehr als 20 verfügbar

    PAP. Zustand: New. New Book. Delivered from our UK warehouse in 4 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000.