Hard cover. Zustand: Acceptable. Acceptable condition. Clean pages, intact binding.
Paperback. Zustand: Good. No Jacket. First edition THUS, first printing. Shelf and handling wear to cover and binding, with general signs of previous use. Wear commensurate with age and use. Clean unmarked copy. Creasing visible across spine strip and exterior hinges. Light bumping visible to corners of covers and ends of spine strip. Secure packaging for safe delivery.
Hardcover. Zustand: Good. Zustand des Schutzumschlags: Good. Dust jacket in good condition. Shelf and handling wear to cover and binding, with general signs of previous use. Dust jacket placed in mylar for preservation. Binding is sound. Secure packaging for safe delivery.
Hardcover. Zustand: Good. Zustand des Schutzumschlags: Good. Dust jacket in good condition. SIGNED and inscribed by the author. Shelf and handling wear to cover and binding, with general signs of previous use. Inscribed by author on front free end page. Dust jacket placed in mylar for preservation. Binding is sound. Secure packaging for safe delivery. signed and inscribed by author.
Anbieter: butzle, Buttenwiesen, DE, Deutschland
CD. Zustand: Gut. B209-83 5010946401224 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 80.
Verlag: Marymar, 139 pgs., Buenos Aires, 1979
Anbieter: Buenos Aires Libros, Buenos Aires, BA, Argentinien
Rústica. Zustand: Buen estado. Graffman, Ernesto (illustrator). Ilustraciones y fotografías en b/n. [Libro en Español / Book in Spanish].
hardcover. Zustand: Very Good. Connecting readers with great books since 1972! Used books may not include companion materials, and may have some shelf wear or limited writing. We ship orders daily and Customer Service is our top priority!
Zustand: Good. Good Condition. Five star seller - Buy with confidence!
Hardcover. Zustand: Fair. No Jacket. Readable copy. Pages may have considerable notes/highlighting. ~ ThriftBooks: Read More, Spend Less.
Verlag: [ENGLISH: Monograph about Swedish landscapist Carl Samuel Graffman (1802-1862), in Swedish with an English Summary. Richly illustrated, largely in colour. Publisher's boards, pictorial dustjacket. Very fine. Graffman was regarded as a very promising artist. After travelling in Scotland in 1830 24 of his pictures were lithographed and issued as "Scottish Views" in 1831-33. He became insane in 1837 and was hospitalized for he rest of his life. Today his many drawings from this long period are thought to be his most interesting work.], 1862
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Dek. förlagsband, dek. skyddsomslag. Fint skick. Stockholm, Carlsson bokförlag, 2005. 4:o. 124 s. Rikt illustrerad, till stor del i färg. With Summary in English. Landskapmålaren Carl Samuel Graffman var elev vid Konstakademien som ung och målade landskap under ledning av Fahlcrantz. 1830 reste han till Skottland och utförde förlagorna till 24 "Skottska vuer tecknade efter naturen under en resa i Skottland", som litograferades av Carl Johan Billmark och utgavs i 6 häften 1831-33. "Allt syntes lova honom en lycklig framtid", när han plötsligt drabbades av obotlig och livslång sinnessjukdom 1837.
Paperback. Zustand: Fair. No Jacket. Readable copy. Pages may have considerable notes/highlighting. ~ ThriftBooks: Read More, Spend Less.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Sewn as issued, pictorial wrappers. Very fine. Inscribed by the author. Castellón 1995. 8vo. 392 pp. Illustrated with photographs.
Verlag: Carlssons 2005. 2005, 2005
Anbieter: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Schweden
32x21 cm. 124 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Verlag: Rca
Anbieter: Librodifaccia, Alessandria, AL, Italien
Zustand: Buone. Condizioni dell'esterno: Discrete con difetti, segni d'uso Condizioni dell'interno: Buone.
Sprache: Schwedisch
Verlag: Gjöthström & Magnusson (printer), Stockholm, 1833
Anbieter: Gurra's Books, Hemse, Schweden
Hardcover. Zustand: Poor. No Jacket. Carl Samuel Graffman (illustrator). Cover very worn. Annotations on fpd and fep. Underlining in tp. Edges of pages damp-stained and slightly wavy. Loose joints. Small tears. Plates 21-24 missing, as is accompanying text. However, both remaining text and plates largely unaffected. Folio. Swedish.
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Klammerhft. Lätta bruksspår. Lund, Lunds konsthall, 1977. 4:o. 28,5 x 21,5 cm. 16 sid. inkl. omslag. Med 22 illustrationer, varav 11 i färg.
Sprache: Deutsch
Verlag: CBS (Sony Bmg) 0.
Anbieter: Antiquariat Armebooks, Frankfurt am Main, Deutschland
audioCD. Zustand: Wie neu. Seiten; 2 CD + Booklet - 14735d RJ-43OM-8V7W Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 500.
Hardcover. Zustand: new. New Copy. Customer Service Guaranteed.
Audio CD Set. Zustand: New. 5.2 X 5.2 X 1.3 inches; New copy, still sealed in publisher's shrinkwrap.
Verlag: Esselte Aktiebolag, 1948
Anbieter: Michener & Rutledge Booksellers, Inc., Baldwin City, KS, USA
Hardcover. Zustand: Fair. Zustand des Schutzumschlags: No Dust Jacket. Includes 12 fold-out b&w maps and one color map in back pocket; discoloration to covers, foxing to top edge, broken rear hinge, paper age-toning mostly around the edges, otherwise text in clean, solid, reading condition; no dust jacket; number 457 of 700; in Spanish ; Statens Etnografiska Museum / the Enthnographical Museum of Sweden, Stockholm, New Series, Publication No. 9; 8vo 8" - 9" tall; 220 pages.
Sprache: Deutsch
Verlag: CBS 61363, 1973
Anbieter: ABC Versand e.K., Aarbergen, Deutschland
LP. Zustand: Gut. LP-Vinyl Schallplatte(n) in einem guten bis sehr guten Zustand, am Cover kleinere Gebrauchsspuren. Die Vinyl-Platte(n) sind stets in Inlays. Stereo und/oder Mono. Platte top. 1 Scherzo No. 1 In B-Flat Minor 9:32 2 Prelude No. 15 In D-Flat Major ("Raindrop") 5:56 3 Prelude No. 24 In D Minor 2:24 4 Ballade No. 1 In G Minor, Op. 23 8:41 5 Andante Spianato And Grande Polonaise Brilliante, Op. 22 13:20 6 Nocturne In C-Sharp Minor, Op. 27, No. 1 4:52 7 Nocturne In D-Flat Major, Op. 27, No. 2 5:33 LP103 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 1001.
Verlag: Jena, Oppel & Hess ohne Jahr [1920er Jahre].
Anbieter: Antiquariat Cellensia, Celle, Deutschland
Zustand: -. Farbig illustr. OHLn. 10 Bl. mit 10 ganzs. Farbillustrationen. Quer-4°. Einband stellenweise etwas fleckig. Innengelenke verstärkt. Durchgehend schwach braunfl. Ohajuh-Märchen-Bilderbücher No. 2003.
Verlag: ohne Ort und Jahr, sept. 1969, 1969
Anbieter: Kotte Autographs GmbH, Roßhaupten, Deutschland
Manuskript / Papierantiquität
100 : 147 mm. Brustbild von vorn.
Sprache: Deutsch
Verlag: RCA Victrola, o.J.
Anbieter: Buch-Galerie Silvia Umla, DE, Deutschland
2 Langspielplatten, Vinyl. Mit 2 Seiten Klappentext. Etwas angestaubt und mit leichten Gbrsp. Box 1 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 1050 31,5 cm x 31,5 cm, O.Schallplattenhülle mit Inlays.
Verlag: Stockholm [1832-3], 1832
Anbieter: Bow Windows Bookshop (ABA, ILAB), Lewes, Vereinigtes Königreich
EUR 95,45
Anzahl: 1 verfügbar
In den Warenkorb4to, (26) pp. Lithographed title and 24 fine lithographed plates - the first plate partly detached else all in excellent clean condition. Contemporary half calf, corners bumped, marbled sides, morocco spine label. The plates include views of Abbotsford (Walter Scott's home), Stirling, Inverary and Bothwell Castles and Glencoe (captioned "Glencroe"). The Subscriber's List at the end lists 449 copies sold, including 11 to the Swedish royal family.
Verlag: Jena, Verlag Oppel & Hess (ca 1920);, 1920
Anbieter: Antiquariat Hilbert Kadgien, Marktredwitz, Deutschland
Erstausgabe
EA (diese Ausgabe); ca 20x28 cm; 10 Blätter mit 10 farbig lith. blattgroßen Illustrationen; farbig illustr. Originalhalbleinwandeinband (Einband minimal bestoßen und minimal fleckig, Widmung auf Innendeckel, Seiten teils minimal fleckig; gutes Exemplar) Kein Versand nach Frankreich!
Verlag: [ENGLISH: - - - 100% cotton rag matting, 29,7 x 21 cms. NB: Unframed, photographed with frame.]
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Oval akvarell / lavering. Osignerad. 8,8 x 13,6 cm. I passepartout (yttermått 30 x 21 cm som passar standardramar). / Proveniens: Stockholms Auktionsverk 14 dec. 2017. - - - Ej inramad. Monterad i syrafri passepartout (bomullskartong) med yttermått 29,7 x 21 cm som passar standardramar. Fotograferad i en ekram från Stockholm Ram. Graffman reste i Skottland 1830 och utgav 1831-33 tillsammans med Billmark albumet "Skottska vyer tecknade efter naturen". Jungmarker skriver i Nationalmusei årsbok 1935 att Graffman efter resan återvände hem "med portföljen fylld av hundratals studier från dessa vilda bergstrakter, visande pittoreska borgruiner som sveps i spöklik dimma eller badar i månsken". I själva verket finns endast ett fåtal autentiska bilder från resan bevarade, och ingen förlaga för bokens litografier. Föreliggande bild är helt typisk för flera av slottsavbildningarna i Skottska vuer, om än inte en exakt motsvarighet till någon av dem, och skulle kunna vara en förening av verklighet och fantasi. - - - Carl Samuel Graffman hade fått sin tidiga skolning som konstnär hos bl. a. Emanuel Limnell och Fredric Westin och kom senare under inflytande av landskapsmålaren Carl Johan Fahlcrantz, vars landskapsstil han försökte efterlikna. Ett viktigt och tidstypiskt romantiskt steg tog han alltså 1830 med sin resa till Skottland, vars storartade natur väckt uppmärksamhet genom Ossians sånger och Walter Scotts romaner. (Fahlcrantz hade 1827 gjort en snarlik både litterär och konstnärlig resa i Norge, inspirerad av Frithiofs saga.) Resultatet blev flera målningar i mindre format med skotska motiv, men framför allt teckningssamlingen "Skottska vyer tecknade efter naturen", som han utgav 1831-33 med bilderna litograferade av Carl Johan Billmark. Han såg sitt anseende öka betydligt, vann agrévärdighet vid Konstakademien och erhöll ett resestipendium 1834. De första tecknen på hans sinnessjukdom visade sig i Frankrike 1836, och brytpunkten kom sommaren 1838, sedan Graffman hotat att skjuta den ryske tsaren som väntades till Stockholm, och även dragit fram ett par pistoler. Han fänglades och föll enligt läkaren Sondéns rapport "i complett vansinne med raseri och affördes till Danviks Dårhus", där han intogs 10 juni 1838 för att aldrig mera bli fri.
Verlag: [ENGLISH: - - - The Descent from the Cross, an original ink drawing by Swedish artist Carl Samuel Graffman, c. 1840s, 3,5 by 7,3 cms, signed with initials, framed. Executed during his life-long confinement to a lunatic asylum in Stockholm from 1838. He is thought to have suffered from paranoid schizophrenia. He worked in very small format as here due to a lack of paper. Some 200 small drawings survive, only very few on the market.], 1840
Anbieter: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Schweden
Teckning i brunt bläck, lagd på styvt vitt papper. Kursiv initialsignatur i brunt bläck: "CSG". 3,5 x 7,3 cm. Inramad. Utförd under konstnärens mångåriga vistelse på Danvikens hospital, Stockholm. / Proveniens: Bukowskis klassiska auktion 3 dec. 2014, nr 930 (avbildad på en tredjedels sida), med uppgifter om tidigare proveniens: Fredrik August Dahlgren (1816-1895), hans samling nr 398; Stockholms Auktionsverk, 26 januari 1929, nr. 285 (påskrift a tergo: "inr. i konk. med Nationalmus."); Hovintendent Gösta Stenman (1888-1947), hans samling nr. 6553, i arv till hans dotter Ulla Fock, Stockholm; därefter i arv till 2014. Det är ofta psykisk obalans och sjukdom som givit upphov till de få fall, där framstående svenska konstnärer från äldre tid har givit oss bilder som trotsar den akademiska skolningen, och därigenom ställer oss inför verk präglade av den nerv och närhet som gör att vi upplever dem som moderna, äkta och djupt mänskliga. Det gäller en Hill eller Josephson, men även Carl Samuel Graffman (1801-1862), vars sinnessjukdom bröt hans kraftigt uppåtgående bana i förtid och förpassade honom till hospital för resten av livet. Korsnedtagningen är inte något typiskt motiv från hans sjukdomstid, som domineras av landskap och en del figurteckningar. Men det är belagt att vissa av hans teckningar är inspirerade av konstreproduktioner, och man kan även undra om inte Graffmans intresse för denna offerscen är personligt och sprunget ur hans sjukdom. - - - Carl Samuel Graffman hade fått sin tidiga skolning som konstnär hos bl. a. Emanuel Limnell och Fredric Westin och kom senare under inflytande av landskapsmålaren Carl Johan Fahlcrantz, vars landskapsstil han försökte efterlikna. Ett viktigt och tidstypiskt romantiskt steg tog han 1830 med en resa till Skottland, vars storartade natur väckt uppmärksamhet genom Ossians sånger och Walter Scotts romaner. (Fahlcrantz hade 1827 gjort en snarlik både litterär och konstnärlig resa i Norge, inspirerad av Frithiofs saga.) Resultatet blev flera målningar i mindre format med skotska motiv, men framför allt teckningssamlingen "Skottska vyer tecknade efter naturen", som han utgav 1831-33 med bilderna litograferade av Carl Johan Billmark. Han såg sitt anseende öka betydligt, vann agrévärdighet vid Konstakademien och erhöll 1834 ett resestipendium. De första tecknen på hans sinnessjukdom visade sig i Frankrike 1836, och brytpunkten kom sommaren 1838, sedan Graffman hörts hota att skjuta den ryske tsaren som väntades till Stockholm, och även dragit fram ett par pistoler. Han fänglades och föll enligt läkaren Sondéns rapport "i complett vansinne med raseri och affördes till Danviks Dårhus", där han intogs 10 juni 1838 för att aldrig mer bli fri. - - - Graffmans produktion före sjukdomen är liten, och hans rykte vilar i hög grad på de omkring 200 teckningar som han utförde på Danviken, många under åren 1841-42. Denna oeuvre är både konstnärligt betydande och stark som vittnebörd om en bruten konstnärs envisa bildvilja, trots omöjliga omständigheter. Verken består till större delen av "landskapsbilder samt vegetations- och figurmotiv av stor intensitet, romantiska, men med en starkt personlig ton, dynamiska i formgestaltningen och hetsiga i svärtan" (Jungmarker). Därtill bl. a. porträtt föreställande medpatienter och vårdpersonal samt fria kopior efter reproduktioner av konstverk. Formatet är ofta anmärkningsvärt litet och verken är ibland utförda på återanvända blad med handskriven text - Sten Åke Nilsson har dragit slutsatsen att Graffman helt enkelt saknade tillgång till fullvärdigt papper. Några bilder är så små att det ryms tjugo stycken på en foliosida. Så har de ofta nått eftervärlden: ihopsamlade och uppklistrade på större blad, brevfragment eller utskurna boksidor. Inte alltid på samma ledd, utrymmet har utnyttjats maximalt och vittnar om Graffmans omsorg om sina bilder, och ansträngningar för att bevara dem. Mitt i sjukdomen fanns en stark självmedvetenhet - det är rörande att vid närstudiet.
Zustand: Very Good. Uppsala, Joh. Edman, 1768. 4:o. 54,+ (22) s. Modernt stänkdekorerat pappersomslag med tryckt titeletikett. Lidén I, 206. Allt som utkom. Bihanget med handlingar rörande Strängnäs på svenska. Softcover / Paperback.
Anbieter: Centralantikvariatet, Stockholm, Schweden
Zustand: Very Good. Uppsala, Joh. Edman, 1770. 4:o. (2),+ 14 s. Tagen ur band. Ilagd i marmorerad pappärm med Roland De Thoreys exlibris. Warmholtz 1630. Lidén I, s. 279. Fiske, Runic Literature, s. 33. Softcover / Paperback.