Sprache: Englisch
Verlag: Industrial Press, 1965
Anbieter: Antique Mall Books, Smyrna, GA, USA
Erstausgabe
Hardcover. Zustand: Very Good. No Jacket. 1st Edition. VERY GOOD, no dust jacket. No marks in text. Light wear on cover. Binding is tight and square. x, 262 pages : illustrations ; 24 cm. . . . . . *Cam Design and Manufacture* by Preben W. Jensen, published by Industrial Press in 1965, is a classic reference work in mechanical engineering. The book is structured to provide a solid foundation for understanding, designing, and manufacturing cams?a crucial mechanical component that converts rotary motion to linear motion or vice versa. "Cam Design and Manufacture" stands as a respected and informative reference for traditional cam theory and design methods. The book is especially useful for engineers and students who want a thorough grasp of pre-digital cam design and foundational problem-solving approaches.
Verlag: Munksgaard, København, 1985
Anbieter: Alta-Glamour Inc., Seattle, WA, USA
pp. 193-239+ads, fra redaktionen, artikler, kasuistik-serie, foreningsmeddelelser, boganmeldelser, mødekalender, bekendtgørelse, fra andre tidsskrifter, illustrated with b/w photos, figures, graphs. Text in Danish. Journal of Nordic sexology. Artikler: Leslie R. Schover & Søren Buus Jensen - Psykiske ok seksuelle aspekter i behandlingen af brystkraeft; En oversigt. Henning Beier - Voldtaegstforbryderen; En foreløbig oversigt. Annalisa Nillson - Från Sexualrådgivningsbryån i Lund. Erfarenheter och utveckling. Elsa Almås - Fra hore eller madonna tile hore og madonna. Lystproblematikk hos kvinner. Kasuistik-Serie: Susanne Arffmann & Peter Metz - Arteriel betinget erektil impotens. Original wrappers. Light shelfwear. Very good.
Verlag: Munksgaard, København, 1984
Anbieter: Alta-Glamour Inc., Seattle, WA, USA
pp. 51-106, fra redaktionen, artikler, kasuistik-serie, foreningsmeddelelser, boganmeldelser, mødekalender, bekendtgørelse, fra andre tidsskrifter, illustrated with b/w photos, figures, graphs. Text in Danish. Journal of Nordic sexology. Artikler: Lena Nilsson Schönneson - Sambrand mellan homosexualitet ock psykisk funktionsnivå. Lene Lier - Parforhold og seksualliv i den tidlige graviditet. Alice Theilgaard - Sexualitet hos maend med kønskromosomafvigelser. Kasuistik-Serie: Rolf Plesner - Jeg kan ikke gå i seng med min fyr. Ameret Rabøl - Erektiv dysfunktion(?) - i en gynaekologisk praksis. Original wrappers. Light shelfwear. Very good.
Verlag: Munksgaard, København, 1986
Anbieter: Alta-Glamour Inc., Seattle, WA, USA
pp.145-192, fra redaktionen, artikler, kasuistik-serie, foreningsmeddelelser, boganmeldelser, mødekalender, bekendtgørelse, fra andre tidsskrifter, illustrated with b/w photos, figures, graphs. Text in Danish. Journal of Nordic sexology. Artikler: Inger Agger - Seksuel tortur af kvindelige, politiske fanger. Helga Howitz - Hyppige grunde til vanskeligher i et parforhold. Kommentar: Gertrude Aigner - Symptom och signaler hos barn och ungdomar som utsatts för sexuel krankning/övergrepp. Kasuistik: Niels Karsten Mørbak og Anne Charlotte Harhoff - Ejaculatio praecox behandlet alene ved intervention i pardynamikken. Original wrappers. Light shelfwear. Very good.
Verlag: Munksgaard, København, 1984
Anbieter: Alta-Glamour Inc., Seattle, WA, USA
50pp.,+ads, fra redaktionen, artikler, kasuistik-serie, foreningsmeddelelser, boganmeldelser, mødekalender, bekendtgørelse, fra andre tidsskrifter, illustrated with b/w photos, figures, graphs. Text in Danish. Journal of Nordic sexology. Artikler: Birger Bonne Rasmussen - Ejaculatio retardata - 4 tilfaede behandlet i almen prkasis. Bo Løye Hejl - Mod en psykosomatisk helhedsopfattelse. John Chr. Jørgensen - Maendenes krise - i litteraturens spejl. Kasuistik-Serie: Peter Metz - Erektil impotens efter cystektomi. Original wrappers. Light shelfwear. Very good.
Verlag: Munksgaard, København, 1983
Anbieter: Alta-Glamour Inc., Seattle, WA, USA
80pp., fra redaktionen, artikler, foreningsmeddelelser, boganmeldelser, mødekalender, fra andre tidsskrifter, illustrated with b/w photos, figures, graphs. Text in Danish. Journal of Nordic sexology. Artikler: Preben Hertoft - Jonathan Hoegh von Leunbach. Søren Buus Jensen - Sexologiske symptombilleder i almen praksis. En opgørelse af 194 sexologiske konsultationer i 36 almen praksis. Karin Garde & Inge Lunde - Neurotisk lidelse i relation til libido, orgasme og masturbation - en epidemiologisk undersøgelse af 40-årige kvinder i Danmark. Thore Langfeldt - Aspekter ved barns seksuelle utvikling og problemer. Bo Løye Hejl - Psykosomatiske underlivssmerter: En måde at kommunikere på? Original wrappers. Light shelfwear. Very good.
Verlag: Dansk psykologisk Forlag, København, 1990
Anbieter: Alta-Glamour Inc., Seattle, WA, USA
136pp., fra redaktionen, artikler, foreningsmeddelelser, noter og nyt, forfatterindex årgang 7, 1989, inhold årgang 7, 1989, illustrated with b/w photos, figures, graphs. Text in Danish. Journal of Nordic sexology. Artikler: Berl Kutchinsky - Seksualiteten - en moderne opfindelse. Henning Bech - Skal man vaere sig selv? Karin Lutzen og Bente Rosenbeck - Den kvindelige seksualitet mellem videnskab, moral og poloitk. Karen Thomas - Offentlige Fruentimmere. Wilhelm von Rosen - Københavns paederastiske undergrund i 1814. Preben Hertoft - Hvem var Norman Haire?Peter Thirlst - Den usømmelige selvkaerlighed; narcissismens andet rodnet. Original wrappers. Light shelfwear. Very good.
Hardcover. Zustand: Very Good. Nice clean condition, no writing or highlighting.
Zustand: very_good. This books is in Very good condition. There may be a few flaws like shelf wear and some light wear.
Verlag: industrial press, 1965
Anbieter: Bingo Books 2, Vancouver, WA, USA
Hardcover. Zustand: Near Fine. Zustand des Schutzumschlags: Very Good. hardback book in near fine condition,dust jacket is very good.
Verlag: The Industrial Press/Machinery Publishing Company., USA/UK, 1965
Anbieter: Entelechy Books, London, Vereinigtes Königreich
EUR 26,25
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: Good. Cam Design and Manufacture. By Preben W. Jensen. Hard covers and in good condition.
Anbieter: GreatBookPrices, Columbia, MD, USA
Zustand: As New. Unread book in perfect condition.
Verlag: Dansk psykologisk Forlag, København, 1988
Anbieter: Alta-Glamour Inc., Seattle, WA, USA
136pp., fra redaktionen, artikler, foreningsmeddelelser, møde og kursuskalender, illustrated with b/w photos, figures, graphs. Text in Danish. Journal of Nordic sexology. Artikler: Lise Østergaard - Snaeversyn og vaerdipluralisme. Ahmed el Idrissi - Det sakrale og det seksuelle i islam. Maria Bloch - Indvandrerkvinder og seksualitet. Rashmi Singla - Seksuelle tabuer blandt sydasiatiske indvandrere i Danmark. Enrique Bustos - Seksualitet och exil hos traumatiserade flyktingar; En psykodynamisk förståelse. Inger Agger & Søren Buus Jensen - Den potentielle ydmygelse; Seksuel tortur af mandlige politiske fanger: Nedbrydningsstrategier over for mandlig potens. BEnte Spanager & Thomas Hammerbrink - Indvandrere og flygtninge behandlet på Sexologisk Klinik, Ringhospitaler i København. Jesper Kristensen - Asylsøgere og indvandrere i samlivsterapi 2 cases. Bobby Zachariae - Kønsforskelle og seksualitet. Nogle betragtninger i forbindelse med psykoterapi af iranske flygtninge. Bo Møhl & Preben Hertoft - Iranere med kønsidentitetsproblemer. Tore Håkansson - Berdacher, Amazoner, Chelic och Motiari. Kirsten Hastrup & Peter Elsass - incest i tvaerkulturel belysning. Berl Kutchinsky - Erotik, erotika og pornografi? Berthold Grunfeld - En sexologisk-teknologisk innovasjon? Original wrappers. Light shelfwear. Very good.
Anbieter: GreatBookPrices, Columbia, MD, USA
Zustand: New.
Anbieter: Majestic Books, Hounslow, Vereinigtes Königreich
EUR 92,03
Anzahl: 3 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. pp. 448.
Anbieter: GreatBookPricesUK, Woodford Green, Vereinigtes Königreich
EUR 87,89
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: As New. Unread book in perfect condition.
Anbieter: Classics Books, Trenton, NJ, USA
Hardcover. Zustand: Very Good. No Jacket. Spine rolled. Toning on first blank page.
Zustand: New. pp. 448 2nd edition NO-PA16APR2015-KAP.
Anbieter: GreatBookPricesUK, Woodford Green, Vereinigtes Königreich
EUR 90,81
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New.
Anbieter: THE SAINT BOOKSTORE, Southport, Vereinigtes Königreich
EUR 90,82
Anzahl: 1 verfügbar
In den WarenkorbPaperback / softback. Zustand: New. New copy - Usually dispatched within 4 working days.
Anbieter: Ria Christie Collections, Uxbridge, Vereinigtes Königreich
EUR 101,85
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New. In.
Anbieter: moluna, Greven, Deutschland
EUR 76,47
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New.
Sprache: Dänisch
Verlag: Tryk: Nord Graf, Aalborg / Dänemark, 1997
ISBN 10: 8798651900 ISBN 13: 9788798651901
Anbieter: Paderbuch e.Kfm. Inh. Ralf R. Eichmann, Bad Lippspringe, NRW, Deutschland
Hardcover. Zustand: good. Knud Erik Jensen: 40 ars Danmarkshistorie - set gennem butiksvinduerne hos Skousen. Fortalt af Preben Skousen me flere. Tryk: Nord Graf, Aalborg 1997. Gebunden, 126 Seiten mit zahlreichen Abbildungen; ordentlicher Zustand. - Text nur in Dänisch / in Danish only.
Hardcover. Zustand: Very Good. Zustand des Schutzumschlags: No Jacket (as issued). Hardcover. Book Condition: Very Good. Jacket Condition: No Jacket (as issued). Marcel Dekker, 1991. 603 pages. Nice Firm Clean copy ! Light general wear. Size: 9.2 x 6.1 x 1.3. Engineering Textbooks 0384.
Anbieter: Revaluation Books, Exeter, Vereinigtes Königreich
EUR 137,17
Anzahl: 2 verfügbar
In den WarenkorbPaperback. Zustand: Brand New. 2nd new edition. 448 pages. 10.00x7.00x1.00 inches. In Stock.
Anbieter: Romtrade Corp., STERLING HEIGHTS, MI, USA
Zustand: New. This is a Brand-new US Edition. This Item may be shipped from US or any other country as we have multiple locations worldwide.
Anbieter: Chiron Media, Wallingford, Vereinigtes Königreich
EUR 219,70
Anzahl: 5 verfügbar
In den WarenkorbHardcover. Zustand: New.
Anbieter: GreatBookPricesUK, Woodford Green, Vereinigtes Königreich
EUR 222,67
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New.
Anbieter: GreatBookPrices, Columbia, MD, USA
EUR 242,56
Anzahl: Mehr als 20 verfügbar
In den WarenkorbZustand: New.
Anbieter: Romtrade Corp., STERLING HEIGHTS, MI, USA
Zustand: New. This is a Brand-new US Edition. This Item may be shipped from US or any other country as we have multiple locations worldwide.